Krosno Odrzańskie-port w widłach Bobru i Odry

Kolejny odwiedzony przeze mnie port, z którego 3 dni później rozpocząłem żeglugę  w dół rzeki to Krosno Odrzańskie. Miasto o bogatej historii i przez wieki ważnym strategicznym położeniu z racji położenia nad Odrą zaraz przy ujściu rzeki Bóbr. Przez historię XX wieku bardzo ciężko doświadczone poprzez liczne zniszczenia wojenne, w czasach PRL nie odzyskało już niestety swojego blasku. Przejeżdżając przez Krosno tranzytem można odnieść mylne wrażenie iż jest to miejscowość “nijaka”. Niech nas to jednak nie zmyli, bo jak wcześniej wspominałem miasto to ma ciekawą historię i atrakcje turystyczne. Ja podczas swojego pobytu miałem okazję zwiedzić zamek, odrestaurowany z tego co pamiętam w 2008 roku. Zaraz obok znajduje się informacja turystyczna, warto więc od tego miejsca rozpocząć zwiedzanie. Aby dojechać na zamek należy jadąc w kierunku Zielonej Góry zaraz za mostem skręcić w lewo-jest znak. Później jakieś 300-500 metrów i jesteśmy na miejscu.

Zwiedzanie miałem zapewnione z bardzo dobrym przewodnikiem, który w wyczerpujący i ciekawy sposób przedstawił mi dzieje miasta w pigułce. Dodam jeszcze, że było to zwiedzanie indywidualne, jak więc widać każdy turysta w Krośnie jest ważny. Po więcej informacji na temat historii Krosna Odrzańskiego i jego ciekawych turystycznie miejsc zapraszam pod poniższy link:

http://www.krosnoodrzanskie.pl/turystyka/historia-i-zabytki

Co do samego portu w Krośnie – no cóż rewelacji nie ma, stałe betonowe nabrzeże, często  ponoć podtapiane przy trochę wyższych stanach wód. Większe statki cumują na zewnątrz nabrzeża, natomiast dla powiedzmy motorówek wpływa się bardziej w głąb. Byliśmy tutaj 4 lata temu płynąc z Wrocławia ribem i pamiętam że woda był tak nisko, iż trzeba było się wspinać aby wysiąść z łodzi. Tego typu nabrzeża nie zdają po prostu egzaminu w miejscach gdzie występują znaczne wahania poziomów wody. Co do infrastruktury, to na nabrzeżu za dużo nie ma. Jest skrzynka z prądem, aby się wykąpać itd. najlepiej udać się do pobliskiego OSiR. Tam też prawdopodobnie załatwić można kwestie związane z prądem ale pewności nie mam.

Lokalizacja Krosna na mapie:

PORT I OKOLICA-galeria

ZAMEK W KROŚNIE-ODRZAŃSKIM-galeria:

W TRAKCIE REJSU PO ODRZE-okolice Krosna

Leave a comment