Spływ Jezierzyce- Dąbie, Płonia 2014

Tydzień po pierwszym etapie spływu po rzece Płonii, zdecydowaliśmy się na kolejny odcinek z Jezierzyc do Dąbia. Oprócz ciekawości, chęci sprawdzenia jak wygląda dalsza trasa o której wiedzieliśmy, że jest bardziej urozmaicona i trudniejsza niż odcinek z Żelewa, zachęciła nas niewątpliwie także zapowiadana piękna, słoneczna pogoda.
Początek naszego spływu mieliśmy dokładnie w tym samym miejscu co koniec odcinka z Żelewa, czyli przy mostku w Jezierzycach, skąd jest dobre zejście do rzeki znajdujące się zarazem blisko drogi. Już pierwsze pokonane metry potwierdziły to, że tym razem bez przenosek kajaku raczej się nie obędzie. Po pierwszych pokonanych drzewach które udało się jakoś „przeskoczyć” z góry, natrafiliśmy dość szybko na takie, które zmusiło nas do małej przenoski lądem. Większość utrudnień starałem się oznaczyć na załączonej poniżej mapie znakami z czerwoną obwódką, jak widać trochę ich jest.
Trasa całego spływu biegnie przez malownicze, leśne tereny, choć jako ciekawostkę wskazać mogę, że akurat na tym odcinku spotkać można było znacznie mniej ptactwa niż na odcinku z Żelewa. Płonia za Jezierzycami w wielu miejscach meandruje, zakręty w niektórych miejscach mają po 90 stopni. Pierwsze dłuższe przeniesienie kajaku lądem, przez jakieś może 100 m konieczne staje się przy fabryce kontenerów w okolicy Szosy Stargardzkiej, później kolejne dłuższe przenosiny są także 2 razy przy wodospadach. O innych drobniejszych kolejny raz już nie wspominam. Ciekawym odcinkiem trasy jest moment kiedy przez kilkadziesiąt metrów płyniemy równolegle do autostrady nad morze, w pewnym momencie pod nią przepływając.
Spływ nasz zakończyliśmy w Szczecnie Dąbiu, niecały kilometr przed ujściem rzeki do jeziora Dąbskiego, przy jazie w parku. Początkowo planowane było zakończenie na plaży nad jeziorem, jednak przeszkoda w postaci jazu i konieczność długiego jej obejścia dosłownie przez miasto, po kilkugodzinnym rejsie już nas zniechęciła. Koniec spływu także oznaczony został na mapie. Zapraszam do zapoznania się z przebytym szlakiem (w większej i mniejszej skali), jak i tym razem bardziej obszerniejszą galerią zdjęć.

Film:

KLIKNIJ LINK ABY OBEJRZEĆ

Trasa:

Trasa1

Trasa, większe przybliżenie:

Trasa2

Galeria zdjęć:

Leave a comment