Wyspa Ziegenwerder (Kozia Kępa)-czyli zielone płuca Frankfurtu nad Odrą

Wyspa Ziegenwerder-czyli zielone płuca Frankfurtu nad Odrą.

Insel Ziegenwerder, w tłumaczeniu na język polski tłumaczona jako Kozia Kępa lub Kozi Ostrów. Znajduje się tuż nieopodal nabrzeża statków pasażerskich we Frankfurcie, naprzeciwko Uniwersytetu Viadrina po drugiej stronie brzegu. Nazwa związana jest z wypasaniem kóz w przeszłości przez odrzańskich rybaków. Jako, że pływając w tym sezonie na statku od dłuższego czasu cumowaliśmy blisko tego miejsca, postanowiłem któregoś razu wybrać się na małą wycieczkę, po tym interesującym nadodrzańskim kawałku ziemi.

W 2003 roku wyspa przekształcona została na ogród europejski. Na znacznym obszarze w dalszym ciągu porasta ją stary drzewostan, zarośla, trzciny. Pozostały obszar został zagospodarowany, min. przez budowę szlaku spacerowego, teatru na otwartej przestrzeni, ścieżki zdrowia, placu zabaw czy tzw. Ogrodu Źródło. Od strony Odry znajduje się plaża. Na wyspę prowadzą dwa mosty. Miejsce to stanowi prawdziwą enklawę dla szukających spokoju mieszkańców pobliskiego Frankfurtu czy Słubic. Odbywa się na niej wiele imprez zarówno kulturalnych jak i sportowych.

Warto o takich miejscach pisać i przypominać, gdyż ponoć nawet nie wszyscy mieszkańcy Słubic wiedzą o jej istnieniu. Na szlaku odrzańskiej drogi wodnej takich miejsc jest jeszcze więcej. W przyszłości przy okazji ich odwiedzin będę je stopniowo przytaczał.

Poniżej zdjęcie wyspy-widok od strony nabrzeża dla statków we Frankfurcie (po lewej stronie, oraz jedna z tablic informacyjnych:

Leave a comment