Coś dla żeglarza, coś dla marynarza…czyli Basic Safety Training STCW

Basic Safety Training, czyli zintegrowany kurs STCW. Z założenia przeznaczony jest jest dla zawodowych marynarzy, jednak coraz częściej odbywają go także żeglarze zainteresowani rozwinięciem  wiedzy z zakresu bezpieczeństwa na morzu, czy pełnieniem funkcji oficerskich na żaglowcach. Składa się z 4 kursów podstawowych:indywidualne techniki ratunkowe (ITR),przeciwpożarowy, elementarne zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej, bezpieczeństwo własne i odpowiedzialność wspólna.

W ostatnich dniach miałem możliwość uczestniczenia w takich zajęciach oceniając je pozytywnie. Niestety coraz częściej komercyjne kursy żeglarskie swoim poziomem pozostawiają wiele do życzenia, traktując po macoszemu czy wręcz ignorując tematy bezpieczeństwa, pierwszej pomocy itd. Wiedza taka zwłaszcza przydatna jest na Patent Jachtowego Sternika Morskiego, jak i również Żeglarza Jachtowego, który to przecież zgodnie z przepisami może pływać po morzu będąc jednak ograniczonym odległością 2 Nm od brzegu.

Zintegrowany kursy STCW stanowi więc dobre uzupełnienie brakującej po kursach żeglarskich wiedzy. Oprócz wiedzy teoretycznej odbywają się także zajęcia praktyczne. Odbyć powinny się min. ćwiczenia z tratwą ratunkową, czy skakaniem do wody w skafandrach ratunkowych. Czasem odbywa się to na basenie a czasem jak w moim przypadku skakaliśmy w skafandrach do Odry. Na początku wszyscy mieli pewne obawy przed pierwszym skokiem, jednak gdy znaleźliśmy się już w wodzie było całkiem przyjemnie:) Oprócz tego dla wielu osób była to pierwsza okazja z zapoznaniem się na żywo z takimi urządzeniami jak EPIRB, transponder SART, czy radiostacja z DSC.

Poniżej kilka zdjeć z zajęć ITR.

 

Leave a comment