Nowa trasa Godków-Siekierki Listopad 2018

“Powiało” u nas Europą:) Z końcem września oddana została do użytku droga rowerowa, zbudowana w miejsce starej linii kolejowej na odcinku Trzcińsko Zdrój-Siekierki. Wcześniej można już było jeździć otwartą także w tym roku, nową drogą rowerową na odcinku Gryfino-Trzcińsko Zdrój.

Nadszedł więc czas na test i tak oto z początkiem listopada postanowiliśmy sprawdzić jeden z odcinków. Wyruszyliśmy z Chojny i  aby dołączyć się do drogi rowerowej, najpierw przejechać musieliśmy kilkometrowy odcinek do Godkowa Osiedle. Wjeżdzając na drogę rowerową od razu ulga, bo jazda z tirami i samochodami do przyjemnych nie należy…

(poniżej film, nie ma tutaj etapu leśnego, kamera odmówiła)

Inwestycja ta stanowi ważny element rozwoju turystyki w naszym Powiecie. Dotychczas do tego typu dróg przyzwyczajeni byliśmy tylko po stronie naszych zachodnich sąsiadów, gdzie turystyka rowerowa stoi na wysokim poziomie. Trasa prowadzi przez ciekawe tereny, w miejscu starej linii kolejowej, której tory zostały zdemontowane. Po drodze widać min. budynki po stacjach kolejowych, przejeżdżamy obok naszego ulubionego jeziora Morzycko, a najciekawszym etapem jest moim zdaniem przejazd przez przepiękne leśne obszary Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Jedyne do czego mógłbym mieć zastrzeżenia to oznakowanie, bo co prawda są co jakiś czas znaki dotyczące różnych miejsc istotnych z punktu widzenia turysty, jednak dlaczego przejeżdżając obok kolejnych wsi wogóle nie ma podanych ich nazw? Przecież to nie droga publiczna z oznakowaniem miejscowości, a nie każdy turysta zwłaszcza przyjezdny podróżuje z GPS na ramię roweru, gdzie na bieżąco jest informowany gdzie się aktualnie znajduje. To wymaga poprawy. Trasa kończy sie w Siekierkach tuż byłbym mostem kolejowym. Długość trasy: na komputerze pokazało prawie 29 km.

Już niedługo mam nadzieję sprawdzimy kolejny odcinek, tym razem w kierunku Trzcińska/Gryfina. Poniżej zaznaczona trasa oraz zdjęcia.

MAPY
Najpierw poglądowo cała trasa, nazwy Godków Osiedle nie widać ale miejscowość Młynary traktujemy jako początek bo to obok (dojazd z Chojny już pominąłem):

Odcinek z Godkowa Osiedle do Przyjezierza i dalej:

Od Przyjezierza po granice Cedyńskiego Parku Krajobrazowego:

Etap końcowy przez las do mostu kolejowego nad Odrą:

Zdjęcia. Do nowej drogi rowerowej dołączamy się w Godkowie Osiedle, dojeżdżając uprzednio drogą asfaltową z Chojny. Poniżej odcinek do Przyjezierza nad jeziorem Morzycko:

 

A teraz najciekawszy odcinek między Przyjezierzem a Siekierkami. Najpierw krótki odpoczynek na ciekawie urządzonej pod kątem turystów byłej stacji kolejowej w Klępiczu, później wjeżdżamy na teren Cedyńskiego Parku Krajobrazowego:

 

Miejsce na odpoczynek:

Ruiny starego młyna, jakieś 2-3 km przed Siekierkami:

I dotarliśmy do Siekierek.Trasa kończy się przed starym mostem kolejowym nad Odrą. Docelowo droga rowerowa poprowadzona ma być także przez most, co finalnie umożliwi połączenie z drogą rowerową Odra-Nysa po niemieckiej stronie:

 

Leave a comment