Helenesee-jezioro z krystaliczną wodą-sierpień 2018

Po drugiej stronie Odry, około 10 km SW od Frankfurtu znajduje się jezioro z bardzo czystą przejrzystą wodą, zwane Helenesee. Dotychczas słyszałem o nim kilkakrotnie, zwłaszcza pod kątem możliwości nurkowania. Postanowiłem to sprawdzić i tak oto w połowie sierpnia pojechaliśmy z namiotem nad Helenesee na pole namiotowe znajdujące się na północnym brzegu zbiornika.

Nurkowaliśmy w podstawowym ABC i stwierdzić muszę, że woda jest jeszcze bardziej przejrzysta niż kiedyś nad jeziorem Ińsko. Widoczność przy dobrych warunkach nawet 12 metrów jednak to nie wszystko: jezioro bogate jest w ryby, a karpie które widzieliśmy unoszące się w toni to gdzieś połowa mojej nogi:) Oprócz tego widzieliśmy ładne okonie, szczupaki a nawet węgorza. A to wszystko dostępne nurkując z maską i rurką i co jakiś czas schodząc na bezdechu na 4-5 metrów pod zatopione platformy do ćwiczeń dla nurków.

Jezioro ma maksymalną głębokość prawie 57m i powierzchnię 2,50 km2.

Fajnie byłoby tutaj ponurkować w pełnym akwalungu. Szkoda że nie mieliśmy ze sobą kamery podwodnej, ale mam nadzieje że w przyszłości jescze tutaj się pojawimy i zrobimy zdjęcia tych “podwodnych bestii” 🙂

Polecam każdemu wizytę nad tym jeziorem, zwłaszcza że znajduje się całkiem niedaleko od naszych terenów.

Lokalizacja na mapie:

Zdjęcia-galeria:

 

Leave a comment