Jesienny spacer nad jeziorem i…tworzenie mapy głębokości

Po pięknym wrześniu z temperaturą utrzymującą się około 20 stopni, nadeszła jesień i spadek o dobre 10 stopni, pojawiły się pierwsze jesienne deszcze, krótko mówiąc aura nie zachwyca. Wiele osób napewno zamknęło się w domach uważając że jesień to nie jest już dobry czas na spacery,wycieczki itd. Nic bardziej mylnego, każda pora roku ma w sobie coś wyjątkowego i warto wybrać się np. do lasu,parku, nad jezioro i być aktywnym przez cały rok. Nie ma złej pogody (no chyba że ciągle pada co może zepsuć wypad), można się co najwyżej nieodpowiednio ubrać i wtedy jest nieprzyjemnie. A poza tym będąc w ruchu sami naturalnie wytwarzamy ciepło.

Na stronie nie umieszczam  naszych wszystkich krótszych wypadów ale chcąc dać przykład postanowiłem przypomnieć jeden z odcinków trasy spacerowej,biegowej, rowerowej dookoła jeziora Morzycko. My akurat w sobotę zrobiliśmy sobie spacer z Gądna na plażę w Moryniu, proponowany szlak na zdjęciu poniżej:

zrzut-ekranu-2016-10-12-o-21-55-10

W niedzielę natomiast zajęliśmy się na próbę projektem utworzenia mapy batymetrycznej (głębokości) jeziora Morzycko. Od dawna temat ten już mnie interesował, wiedząc że możliwość taka jest w ramach map Navionics i usługi Sonarchart Live posiadając odpowiednią sondę, czy za pomocą jednego z urządzeń Garmina kompatybilnego z oprogramowaniem Quick draw contours. W tym sezonie dosyć często korzystałem zwłaszcza z map Navionicsa, wykorzystując jako dodatkowy plotter na jachcie Ipada (napiszę o tym w przyszłości w osobnym temacie), będąc wiec zadowolonym z tych map postanowiłem spróbować tworzyć własne mapy najpierw w ramach usługi Sonarchart Live. Więcej na ten temat można poczytać na stronie firmy Navionics (w języku angielskim): http://www.navionics.com/en/sonarchart

W poniedziałek wysłałem pierwsze logi z sondy (używam do tego garmina 526s), po tygodniu powinny być zamieszczone, przynajmniej taką otrzymałem informację. Jeżeli faktycznie tak się stanie i będzie to odpowiednio wyglądać to w przyszłości pływając po Morzycku starać się będziemy za każdym razem zabierać sondę, aby sukcesywnie obejmować pomiarami coraz to nowe miejsca na jeziorze. Sporo napewno czasu to zajmie, ale może kiedyś uda się utworzyć mapę całego jeziora. Gdy zostanie zamieszczony na mapie pierwszy próbny odcinek, poinformujemy na naszej stronie. A tak przy okazji poniżej zamieszczam kilka zdjeć i film z niedzielnego badania głębokości – pływaliśmy pontonem.

Leave a comment