Port morski Sierosław

Czy znacie port morski Sierosław? Wiele osób zapewne na tak postawione pytanie wyraziłoby zdziwienie, odpowiadając że nie. Przysłowiowy “Kowalski” nie interesujący się bliżej tematyką morską, żeglugową na pytanie o polskie porty morskie napewno wymieniłby Gdańsk, Gdynię, może Kołobrzeg no i pewnie Szczecin.

No dobrze, to gdzie więc znajduje się ten Sierosław? Jest to mały port położony nad cieśniną Dziwną, na wysokości Wyspy Chrząszczewskiej, na zachód od Zalewu Kamieńskiego. Portem morskim ustanowiony został zarządzeniem Ministra Żeglugi w 1966 roku. Przeglądając swoje materiały z sezonu żeglarksiego 2017 r. natrafiłem na krótki film z odwiedzin naszego jachtu CIRRUS w Sierosławiu na początku maja. Port od dawna jest nieużytkowany, tor podejściowy płytki, zamulony. Podejście tylko jachtem mieczowym z dużą ostrożnością. W maju przy dość wysokim stanie wody głębokość na początku basenu portowego wynosiła niecałe 1,1 m.

Mniej wtajemniczone osoby mogą sobie zadawać pytanie, ale jak to port morski nad rzeką, niedaleko Zalewu Kamieńskiego? Przecież to nie jest nad morzem:) Ano nie jest, ale istnieje takie pojecie morskie wody wewnętrzne pod które zalicza sie np. polską część Zalewu Szczecińskiego, Wiślanego czy choćby właśnie Zalew Kamieński. Na wodach tych obowiązuje oznakowanie nawigacyjne morskie, akweny te podlegają administracyjnie pod Urząd Morski. Warto więc wiedzieć/pamiętać że portami morskimi są także np. Wolin, Stepnica,Wapnica czy Nowe Warpno czy Trzebież. No i oczywiście Szczecin, który wbrew temu co niektórzy w Polsce myślą – nad morzem się nie znajduje:) Granicę wód morskich ze śródlądowymi w Szczecinie stanowi most północny Trasy Zamkowej.

Film:

Gdzie to jest?

Leave a comment