Rejs na Bornholm – lipiec 2016

Rejs na Bornholm i Christianso po głowie chodził nam od dobrych dwóch lat…. Dwa razy było już blisko ale niestety zawsze coś wypadło i się nie udawało – ale w końcu jak widać do trzech razy sztuka.

Wyprawa bardzo udana, niestety czas szybko minął i rejs dobiegł już końca, po tygodniu wieczorem koło 23.40 wpłynęliśmy do Kamienia Pomorskiego. Założenie było takie aby nie trzymać się jakiegoś sztywnego planu do zrealizowania tylko cieszyć się pobytem na morzu oraz zwiedzaniem miasteczek portów do których zawinęliśmy na Bornholmie, wszystko na luzie w spokoju i tak jak nam wiatr pozwoli co do kierunku.

Wyszło więc tak że zwiedziliśmy wschodnią część Bornholmu oraz popłynęliśmy na niesamowitą wyspę Christianso wraz z przyległą Frederikso. W morze z Dziwnowa wyszliśmy koło północy w soboty na niedzielę. Dobre 11 godzin utrzymywał się dobry wiatr z NE umożliwiający nam utrzymanie prędkości między 4-5 węzłów. Dopiero ostatnie godziny przysiadło i płynęliśmy na silniku. Do pierwszego portu w Svaneke dopłynęliśmy więc w 16 godzin. Powrót podobnie, tyle że nie wracaliśmy prosto do Dziwnowa lecz wylądowaliśmy najpierw…w Kołobrzegu. Tak nam lepiej pasował wiatr, do Dziwnowa mielibyśmy prosto “w morde wind” i większość na silniku, chcąc więc pożeglować Kołobrzeg był dobrym wyborem. Wiało z powrotem porządnie większość koło 5 B, żegluga była więc sprawna. W piątek z Kołobrzegu już dalej wzdłuż wybrzeża polskiego do Kamienia.

Odwiedzone przez nas porty to:Svaneke-Hammerhaven-Christianso-Gudhjem-Kołobrzeg-Mrzeżyno-Dziwnów.

Film nagrany Gaminem Virb Elite. Stałe informacje pojawiające się na ekranie to aktualny kurs, nasza pozycja GPS, data i godzina oraz w sytuacjach gdy miałem przy sobie czujnik, także aktualna temperatura. Trwa lekko ponad 2 godziny, interesujący materiał:

Aktualizacja:dotychczas zamieszczony bez obróbki film tymczasowo usunięty. W planie mam aby wszystkie starsze filmy tego typu poddać montażowi i w przyszłości zostaną zamieszczone tutaj ponownie o czym napewno poinformuję na bieżąco na blogu.

Poniżej przedstawiam poszczególne odcinki odbytego rejsu, najpierw poglądowa trasa zapisana poprzez APRS a później bardziej szczegółowy zapis dokonany Garminem Monterra na mapach satelitarnych birds eye (duży rozmiar map, trzeba poczekać cierpliwie na wczytanie):

Cały rejs-zapis APRS

Trasa już w okolicach samego Bornholmu, odcinek w kierunku NE na Christianso:

Bornholm-widok ogolny

Podejście do portu Svaneke:

Svaneke-blisko

Północ wyspy i port Hammerhavnen, tuż nieopodal ruin zamku Hammershus:

Hammerhanv-ogolny

Podejście do Hammerhavnen:

Hammerhanv-blisko

Niesamowite wysepki Christianso i Frederikso:

Christianso i Frederikso

Port w Gudhjem oraz mała przystań nieopodal w Melsted:

Gudhjem i Melsted

Podejście do Gudhjem – zbliżenie:

Gudhjem-blisko

A teraz zdjęcia. Tym razem wykonywane były telefonem Samsung Galaxy S5 mającym zresztą świetny aparat, oraz aparatem z Garmina Monterry.

Zdjęcia-galeria z Galaxy S5:

Zdjęcia z Garmina Monterry:

Leave a comment