Śluza na Żeraniu i Port Praski-kwiecień 2019

Kontynuując swoje poszukiwania akcentów związanych z żeglugą śródlądową w Warszawie, postanowiłem dotrzeć na Żerań aby zobaczyć Śluzę im. inż. Tadeusza Tillingera (Śluza Żerań), w swoich czasach jedną z nowocześniejszych budowli hydrotechnicznych  w Europie. A przy okazji w drodze powrotnej zahaczyłem także o Port Praski, choć tutaj ze względu na trwającą inwestycję budowli na teren dostać mi się nie udało.

Śluza na Żeraniu powstała w latach 60-tych XX wieku razem z Kanałem Żerańskim i stopniem wodnym Dębe, stanowiąc połączenie Wisły z Jeziorem Zegrzyńskim, dalej Narwią, Bugiem i nie tylko. Dzięki temu możliwe jest np. dotarcie drogami śródlądowymi powiedzmy ze Szczecina aż na Mazury. Stąd też moje od dawna zainteresowanie tym miejscem na wodnej mapie Polski, gdyż w przyszłości taki rejs, rzekami, kanałami, jeziorami startując na Odrze a kończąc na Mazurach właśnie mi się marzy. No ale turystyka nie była naturalnie powodem powstania tej budowli. W latach bliższych jej powstaniu była wykorzystywana głównie do celów związanych z żeglugą zawodową. Wraz z zapaścią całej żeglugi śródlądowej w naszym kraju jej znaczenie gospodarcze znacznie spadło. Tak czy inaczej wykorzystywana jest napewno obecnie choćby do turystyki wodnej, będąc strategicznym punktem na żeglarskim szlaku prowadzącym min. na Mazury.

Na prawym brzegu Wisły znajduje się Port Praski. Składa się on z 3 basenów portowych, pełniąc historycznie funkcję przeładunkową oraz portu zimowego. Obecnie tereny portu są w rękach prywatnej firmy realizującej inwestycję budowy min. apartamentów, mieszkań. No cóż, jeżeli już miałbym mieszkać w tak zatłoczonym mieście to napewno wolałbym blisko wody:) Powrotu do historycznego przeznaczenia portu napewno raczej już nie będzie…

Na mapie poniżej zaznaczona Śluza im. inż. Tadeusza Tillingera na Żeraniu oraz Port Praski:

Okolica Kładki Żerańskiej

Wejście z Wisły na zimowisko RZGW
Zimowisko RZGW w Warszawie, trochę jakby czegoś brakowało…
Śluza na Żeraniu, wrota od strony Wisły
A tutaj awanport śluzy od strony Kanału Żerańskiego prowadzącego aż do Jeziora Zegrzyńskiego
I same wrota Śluzy Żerań z drugiej strony
I dalej już mój dłuższy spacer wzdłuż Kanału Żerańskiego

 
Okolica Portu Praskiego-niestety z powodu trwającej inwestycji teren prawie  niedostępny

 
Wejście do portu póki co całkowicie zablokowane. Poniższa budowla wygląda mi prawdopodobnie na mające powstać wrota przeciwpowodziowe, ale pewności nie mam.

 

Port Praski, dalszy ciąg

I na finał powrót przez Wisłę do centrum

Leave a comment